Şili’de Görülecek Yerler

Kuzeyi ile güneyi arasında yaklaşık 5300 km mesafe olan Güney Amerika’nın en uzun ülkesi Şili büyük şair ve aktivist Pablo Neruda’nın anavatanı. Şili aynı zamanda bin bir çeşit şaraplıyla da meşhur.

Birbirinden güzel sahil beldeleri, sarp dağları, buzulları, şarap bağları, taze ve lezzetli deniz ürünleriyle Şili aklımızda ve midemizde güzel bir yer bıraktı. Her ülke de olduğu gibi keşke daha fazla kalabilseydik dedik. Sadece 5 gün kalabildiğimiz bu güzel ülke de çöl bölgesi, Santiago, kıyı şeridi  ve Patagonya bölgelerini gezmek için en az 2 hafta ayırmak lazım.San Pedro  de Atacama- Calama

San Pedro de Atacama yıldızları en güzel izleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz yerlerden biri. Şili’nin 23440 km2’lik bir alana yayılmış bu çöl bölgesinde en az 3 gün kalıp etraftaki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

San Pedro de Atacama’dan en yakın havalimanı Calama’ya özel otobüs firmaları hizmet veriyor. Hemen hemen her saat başı olan bu otobüsler için önceden arayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Sizi otelinizin kapısından gelip alıyorlar. Tek kişi fiyatı 10.000 Şili pesosu. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Güzergah Mesafe (Km) Süre (Otobüs) Fiyat Görülecek Yerler
San Pedro de Atacama- Calama 100 1 Saat 10.000 C.Peso/ 15 USD Valle de Luna, Salt Caves, 3 Marry, Death Valley, Geysers De Tatio,Salar de Tara, High Plateu Lagoons
Güzergah Mesafe (Km) Süre (Uçak) Fiyat Süre (Otobüs) Fiyat Görülecek Yerler
Calama-Santiago 1565 2 Saat 45 Dk. 80-150 USD 20 Saat 19000 C. Peso/ 30 USD Bellas Artes, Barrio, Pablo Neruda Müzesi, parque Araucano, Bella Vista, Cerro San Cristobal, Plaza De Armas, Mercado Central, Cerro Santa Lucia, Metropolitan Katedrali

Calama- Santiago

San Pedro de Atamaca çölünden ya da  en yakın yerleşim yeri Calama’dan Santiago’ya gitmenin iki yolu var. Uçakla Şili’nin başkentine 2 saat 45 dk. ’da ulaşabilirsiniz. Diğeri ise uzun yol otobüs yolculuğu. Uzun yolu seçerseniz 20 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor.

Güzergah Mesafe (Km) Süre (Otobüs) Fiyat Süre  (Taksi) Fiyat
Havalimanı-Santiago 18 40 Dk. 1500 C.Peso / 2-3 USD 15 Dk. 9500 C. Peso/ 15 USDSantiago- Valparaiso

Mevsim yazsa Santiago’da hafta sonu pek kimseyi bulamazsınız, şehir adeta boşalır. Herkese sahil kenarında bir yere kaçar. Valparaiso’da bu kaçış rotalarından en popüleridir. Valparaiso Pasifik okyanusu kıyısında hoş bir liman şehridir. Vina  Del Mar’a gidip denize girebilir ya da Concepcion tepesine çıkıp limanın etrafındaki gemi trafiğini izleyebilirsiniz. Taze ve çeşitli deniz ürünleri yemenizi, lezzetli Şili şaraplarını keşfetmenizi tavsiye ederim.

Güzergah Mesafe (Km) Süre (Otobüs) Fiyat Görülecek Yerler
Santiago- Valparaiso 120 2 Saat 1900-3500 C.Peso / 3-6 USD Eski Şehir, Cerro Alegre ve Cerro Concepción,Vina Del Mar

Daha fazla fotoğraf görmek için Flickr Fotoğraf Albümüme tıklayınız.“Şili’de Görülecek Yerler” için 2 yanıt

 1. Merhaba güney amerika seyahati yapmak istiyoruz arjantin-peru ve şili olarak güvenli ülkelermidir rahatlıkla gezebilirmiyiz ? siz bir sorunla karşılaştınızmı ?

  teşekkürler

  1. Merhaba Gülay Hanım,
   Bence bu 3 ülkede rahatça, başıma birşey gelmedim gezdim. Tabii ki her ülkede olabilecek yankesiciler gibi adı hırsızlara dikkat etmek lazım. Yerel insanlar tarafından tavsiye edilmeyen yada bilmediğiniz yerlere gitmemenizi tavsiye ederim. Şimdiden size iyi yolculuklar dilerim. Umarım çok güzel vakit geçirirsiniz.
   Sevgi ve saygılarımla

Yorumlar kapatıldı.