Yılbaşı Ağacının Hikayesi

Noel ve yeni yıl dünyanın büyük bir kısmı için tatil, aile ve sevdikleriyle zaman geçirmek, Noel Baba, yılbaşı ağacı ve altındaki hediyeler anlamına geliyor. Neden insanlar evlerine yılbaşı ağacı koyar? Neden yılbaşı ağaçları süslenir? Bu soruların cevapları ve yılbaşı ağacı geleneği hakkında bilmediklerinizi öğrenmek için yazıma bir göz atın.

Yeni yıl ve Noel zamanı, yaprağını dökmeyen ağaçlar ışık ve çeşitli süslerle süslenir. Çinliler, Yahudiler ve antik Mısırlılar yaprak dökmeyen ağaç ve çelenkleri sonsuz yaşamın bir sembolü olarak görmüşlerdir. Avrupalı Paganlar da ağaçlara önem vermiş ve kutsamışlardır. Paganların bu geleneği Hristiyanlıktan sonra değişmiş ve İskandinavya’daki başka bir geleneğe dönüşmüştür. İskandinavlar evlerine ve ambarlarına şeytanı ve Noel zamanı gelen kuşları kovmak için ağaçlar koymuşlardır.Yılbaşı ağacı Almanya’da Yule ağacı olarak da anılır. Almanlar bu ağacı kışın ortasında evlerinin girişine ya da evlerinin içine koyarlarmış. Ortaçağda Adem ile Havva oyunun ana dekoru cennetin bahçelerini temsil eden elma dolu bir ağaçmış. 24 Aralıkta Adem ve Havva yortusunda Almanlar cennet ağaçlarına ince hamursuz ekmekler asarlarmış. Bu ekmekler İsa’nın havarileriyle yaptığı son yemekteki kutsal ekmeği temsil edermiş. Zamanla ağaç üstündeki bu ekmekler yerini çöreklere ve şekerlemelere bırakmış. Bazıları da ağacın üstüne Hz. İsa’yı temsil eden fenerler aşmışlar. Evlerini Noel ağaçları ve Noel piramitleriyle donatırlarmış. 16 yüzyıla gelindiğinde piramit ve ağaç birleşerek günümüzdeki Noel yani yılbaşı ağacı haline gelmiş.

Yılbaşı ağacı ilk kez 1510 yılında Latvia, Riga’da süslenmiş. 17. yüzyılın ortasında yılbaşı ağacını aydınlatmak için küçük mumlar konulmaya başlanmış. Edison firmasının genel müdür yardımcısı 1882 yılında elektrikle aydınlatılmış bir yılbaşı ağacı yapmış ve ondan sonra Elektrikli Yılbaşı Ağacı Lambalarının babası ünvanını almış.

2007 yılında Rio De Janeiro’nun Rodrigo de Freitas lagününe 85 metre uzunluğunda dünyanın en büyük yüzen yılbaşı ağacı konulmuş. 

christmass tree_rio_reuters
Christmass Tree in Rio Photo:Reuters

Yılbaşı ağacı ile ilgili başka bir rekor ise Avustralya’nın Canberra şehrinden. David Richards 21 metre uzunluğundaki yapay yılbaşı ağacını 518838 adet lamba koyarak dünyanın en fazla ışıklandırılan yapay yılbaşı ağacı rekoruna sahip olmuş.

Chritmas-tree-lights-main_guiness_world_record
Chritmas Tree in Canberra Photo: Guiness website