Güney Yarımküre’nin En Uzun Ülkesi Hakkında 8 İlginç Gerçek

Güney yarımkürenin ve Güney Amerikanın en uzun ülkesi Şili. Bunu haritaya baktığınız ilk anda anlamanız mümkün. Bu yazımda Güney Amerika’nın batı yakasının büyük bir bölümünü kaplayan Şili hakkında 8 ilginç gerçeği sizlerle paylaşıyorum.1. Dünyanın En Büyük Yapay Yüzme Havuzu

Şili’nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki lüks bir tatil tesisi San Alfonso del Mar Resort 2006 yılında hizmete açtığı yüzme havuzu ile Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Bahsedilen havuzun yapımı 5 yıl sürdü, tam 1 milyar USD harcandı. Havuzun yıllık bakım masrafı ise 2 milyon USD. Havuzun uzunluğu 915 metre, derinliği 35 metre, büyüklüğü 20 dönüm ve havuz yaklaşık 250 milyon litre deniz suyu alıyor. Gözünüzde canlandırmanız için bir örnek vereyim. Havuz 20 adet Olimpik yüzme havuzundan biraz daha uzun.

2. Dünyanın En Kuru Çölü;Atacama 

2286 metre yüksekliğinde 363.000 km2’lik büyüklüğü ile neredeyse Japonya büyüklüğündeki Atamaca Çölü’nün bazı bölümlerine 40 seneden beri yağmur düşmüyor. And Dağları ve Pasifik Okyanusu arasında 1000 km’lik bir alanda uzanan bu çöl kutuplar dışındaki dünyanın en kurak çölü.

3. Şarap Memleketi

Şili’ye ilk şarap üzümleri 1554 yılında İspanyol istilacılar tarafından getirilmiş. O zamandan beri Şili’de şarap üretimi yapılıyor. Ülkede 100’den fazla şarap evi var ve yılda toplam 1 milyar litre üretiliyor. Bu üretimle de dünyanın en büyük 9. Şarap üreticisi ve 5. En büyük ihracatçısı oluyor. Çeşit çeşit şaraplar arasında damak zevkinize uygun bir şarap bulacağınızdan eminim.4. Devasa Heykeller

Şili’nin en meşhur yerlerinden biri de Easter Adası. Bu adanın ünü 1100-1680 yılları arasında ada halkı tarafından yapılan devasa heykelleri. Adanın çeşitli yerlerinde adet volkanik taşlardan yapılma heykeller yer alıyor. Bunların en büyüğü ise 9.8 metre uzunluğu ve 82 ton ağırlığındaki Paro heykeli.

5. Dünyanın En Eski Mumyası

Dünyanın bilinen en eski mumyası nerededir? diye sorsak sanırım hepimiz Mısır deriz. Fakat cevap Şili. Dünyanın en yaşlı mumyasının yaşı 9216. Şili’nin Camarones Vadisinde bulunan bir çocuk mumyasına yapılan radyo karbon testi bunun M.Ö. 7200 senesine ait olduğunu gösteriyor. San Miguel de Azapa Arkeoloji Müzesinde yer alan 282 adet Chinchoro mumyasını görmek mümkün.

6. Dünyanın En Uzun Ülkelerinden 

Şili’nin kuzeyinden güneyine olan mesafe tam 4620 kilometre (2647 mil). Bu mesafe Türkiye’nin en doğu ile batısının arasındaki 1565 km’lik mesafesinin neredeyse 3 katı. Ülkenin kuzeyinden güneyine 38 enlem sığmakta.7. And Dağları

Şili denilince aklınıza hemen And dağları gelsin. Çünkü Güney Amerika kıtasının batı yakasını boyunca uzanan And Dağları Şili’nin %80’ini kaplamakta. Yani Şili And Dağlarından oluşuyor desek yalan olmaz.

8. Düşük Boşanma Oranı

Şili’de boşanma hakkı 120 yılın ardından 2005 yılında resmileşmiş. Bu yüzden de ülkedeki boşanma oranı dünyanın en düşüklerinden.“Güney Yarımküre’nin En Uzun Ülkesi Hakkında 8 İlginç Gerçek” için 2 yanıt

  1. Güney Amerika birçok gezginin listesinde olan bir coğrafya ancak Türkiye’den ulaşım ücretlerlerinin el yakıyor olması çok büyük bir engel.

Yorumlar kapatıldı.