Arjantin Tatil Bütçesi (+Excel Format)

2006 senesindeki  Güney Amerika ziyaret ettiğimde beni kendine hayran bırakan tam bir Avrupa şehrini andıran Buenos Aires’e yine gelmeyi dilemiştim. Bu sefer kız kardeşim ve yakın bir kız arkadaşımla gelmek kısmet oldu. Ben bu sefer neredeyse 1 ay Arjantin’de kaldım ve epey bir yer gezdim.Tigre, Mendoza, Cordoba, Salta, El Calafate ve El Chanten gezdiğim yerlerdi fakat keşke biraz daha fazla zamanım olsaydı da Patagonya bölgesinde biraz daha fazla zaman geçirebilseydim ve en güneyine Ushuaia’ya gidebilseydim. Neyse bir daha gitmek için bahanem hazır. Arjantin’in ekonomisi uzun zamandan beri sıkıntılı ve zor bir dönem geçiriyor. Ülkedeki resmi döviz kurları ile karaborsa denilen Blue Market’deki kurlar arasında bazen %50 fark olabiliyor. Bu yüzden Arjantin’e giderken olabildiğince USD ya da Euro ile gidin ve dövizlerinizi serbest piyasada sıkı pazarlık yaparak ve paralarınızı iyi kontrol ederek bozun. Ülkedeki hiç bir ATM’de yabancı olsanız dahi döviz çekemiyorsunuz. Biz mesela hem ziyaret hem de biraz döviz almak için Uruguay’a gitmiştik.

Ülke ne çok ucuz ne çok pahalı. Uygun fiyatlı konaklama ve yeme içme imkanları da burada da var. Fakat kendi ülkemize göre lezzetli Arjantin etlerini ve şarapları çok uygun fiyata almanız mümkün. Et ve şarap seven bir insan olarak bence bu anlamda burası bir cennet. Biz neredeyse 2-3 günde bir steak restoranına gidiyorduk. Bifteklerin porsiyonları o kadar büyük oluyordu ki bazen bir oturuşta 500 gr’a yakın et yediğimiz oluyordu.

Ülke büyük olduğundan otobüsler uzun süreli yolculuklara göre tasarlanmış ve gayet konforlu. Bazen otobüslerin fiyatlarıyla uçağın fiyatları arasında pek farkı olmadığından uçağı tercih ettim ama zamanı olanlar için otobüsle yavaş yavaş etrafı seyrede seyrede gitmelerini tavsiye ederim. Arjantin hakkındaki diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayınız.Bu gezimde de aldığım harcama notlarımı gezi planlamalarınızda size yardımcı olsun diye paylaşmak istiyorum. Gezdiğim diğer ülkelerdeki başlıca harcama kalemleri ve fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız.

excel

Aşağıdaki excel sembolüne basarak hazırladığım excel dosyasını indirebilir ve kendiniz bu dosyada değişiklikler yaparak kendi seyahat harcamalarınızı kaydedebilirsiniz.

Arjantin tatil butce

Arjantin’de neler mi yedik ve gördük? İşte birkaç kare…

Fotoğrafların devamı için Flickr Albümü bir göz atınız.Arjantin seyahatinizi planlarken bu siteye de göz atmanızı tavsiye ederim.

“Arjantin Tatil Bütçesi (+Excel Format)” için 2 yanıt

  1. ne ucuz ne pahalı dediğiniz bumu bir öğün yemek 10 dolar ben 3 dolara fethiye de bunu halledebiliyorum..herhalde verdiğiniz rakamlar aylık geliri 10000 tl olan lar için bizim gibi sırt çantalılar için değil.

    1. Yiyecek fiyatları şehrin büyüklüğüne o ülkenin ekonomisine yemeği nerede yediğinize göre değişir. Buenos Aires büyük bir şehir olmasına rağmen 1 USD altında da yemek yiyebileceğiniz atıştırmalık, sokakta satılan yemekler bulabilirsiniz. Ya da marketlerden alışveriş yaparak da öğünlerinizi çok daha ucuza getirmek mümkün. Bence düşük bütçe ile seyahat her zaman mümkün. Bu tamamen bütçe ile ilgili birşey.

Yorumlar kapatıldı.