Çin’in Türklere olan Vize Uygulaması Değişti!

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye’den iş ve turistik amaçlı seyahat edecek olan kişilere bir takım yeni kurallar getirdi. Ticari başvurularda Çin’den davet eden firmaların davet mektupları kabul edilmeyecek olup; yetkilendirilmiş Çin’in resmi devlet kuruluşlarının vereceği Belediye Davetiyesi olma zorunluluğu getirildi.Tek başınıza Çin’e devri de son buluyor. Çin bundan sonra sadece turistik amaçlı grup vize başvuruları kabul edilecek. Yani grup olmadan Çin’e gitmek mümkün değil. 2006 yılında annemle Çin’e bir haftalık bir seyahat yaptığım ve Pekin, Şangay ve Çin Seddini gördüğüm için mutluyum. Fakat bundan sonra Çin’e turistik amaçlı gitmek için bir grupla seyahat etmem gerekeceği için üzgünüm. Umarım Çin’in Türkiye’ye olan bu vize uygulaması en kısa zamanda değişir ve kolaylaşır.

Cin Seddi
Annem ve ben Çin Seddi’nde

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Türkiye’deki ilgili turizm acentelerine gönderildiği belirtilen yazıya göre 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeler şu şekilde olacak.

1- 15.02.2016 tarihinden itibaren, Türkiye umumi pasaportu ya da üçüncü ülke umumi pasaportuna sahip (Çin ile karşılıklı vize antlaşması olan ülkeler için geçerli değildir) M, F tür vize ile Çin’i ziyaret etmek isteyen şahısların “Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu”, “Davetiye Onay Mektubu” ya da “Yabancı Uzman Davetiye Mektubu” aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.

2- Üçüncü ülke umumi pasaportuna sahip şahısların mutlak suretle altı ayın üstünde geçerliliği olan oturma izni belgesinin aslını ve fotokopisini sunmaları gerekmektedir.

3- Türk tarafı resmi heyet bünyesinde bulunan umumi pasaport sahibi şahısların, Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretlerinde, Türk tarafından resmi nota ya da resmi yazı veya Çin Halk Cumhuriyeti’nden “yetkili kurumdan davetiye mektubu” ya da “davetiye onay mektubu” aslını sunmaları gerekmektedir.

4- Çin Halk Cumhuriyeti turizm amaçlı düzenlenmiş gruba katılım gösteren şahısların, Çin yetkili turizm kurumu tarafından düzenlenmiş “Turizm amaçlı davetiye mektubu” aslı ile turistik grup vizesine başvurmaları gerekmektedir.

5- Ql, Q2, Sİ, S2 türleri vize başvurusu ile akraba ziyareti amaçlı Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen şahısların mevcut kurallar temelinde, akrabalık ilişkilerini gösterir belgelerden birini (Evlilik cüzdanı, doğum belgesi veya akraba ilişkisinin noterli onayı) ek olarak ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden davet eden şahsa ait kimlik fotokopisi ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonunu da ibraz etmeleri gerekmektedir.

6- XI, X2 türleri vize başvurusunda bulunan şahısların JW202 formu (Kabul Bildirisi) aslını ve ekonomik durumlarım gösterir belge (eğitim durumuna göre, 2500 USD/yıl) ibraz etmeleri gerekmektedir.

7- Ql, Q2, Sİ, S2, XI, X2 türleri vize başvurusunda bulunan şahısların vize başvuru merkezine gitmeleri, konsolosluk görevlileri ile mülakat yapmaları gerekmektedir.

8- Yukarıdaki vize türlerine yönelik yapılacak her tür başvuru için yeterli zamanın ayrılması rica olunur. İnsani unsurlar dışında, acil başvurular kabul edilmeyecektir. (Express ve hızlandırılmış dahil)